اخبار پرگون
تاریخ درج:1395/01/16سامانه فروش و توزیع موادآموزشی آغاز به کار کرد
این سامانه با همکاری شرکت پرگون طراحی و به مرحله تولید رسیده است.
پیرو اجرای موفق آزمایشی ثبت نام و فروش کتاب های درسی ابتدایی شهر تهران در سال 1394، اداره کل نظارت بر چاپ و توزیع مواد آموزشی تصمیم به فروش اینترنتی کتاب های درسی ابتدایی در سال 1395 برای کل کشور گرفت.
پیرو هماهنگی های انجام شده، این سامانه با طراحی جدید و امکانات بیشتر به نسبت سال قبل از 16 فروردین 1395 آغاز به فعالیت نموده است.
دسترسی به این سامانه توسط دانش آموزان و مدارس از آدرس اینترنتی http://www.irtextbook.com فراهم شده است.
اولیا دانش آموزان دوره ابتدایی سراسر کشور می توانند با استفاده از مشخصات شناسنامه ای دانش آموزان خود وارد سامانه شده و سامانه به صورت هوشمند بسته ی آموزشی مناسب آنها را برای آنها ثبت سفارش می نماید.
شایان ذکر است اطلاعات تحصیلی دانش آموزان از سامانه دانش آموزی سناد http://sanaad.ir به صورت آنلاین دریافت می شود. به همین جهت دانش آموزانی که در سال 1394 در مدارس کشور مشغول به تحصیل بوده اند می توانند اقدام به ثبت نام برای پایه ی بعدی نمایند و دانش آموزان جدیدالورود پایه اول ابتدایی پس از ثبت نام در مدرسه و ثبت اطلاعات تحصیلی آنان توسط مدرسه در سامانه سناد امکان ورود به سامانه فروش کتاب را خواهند داشت.
تاریخ درج:1394/12/16سامانه اعتبارسنجی کتاب های درسی رونمایی شد
این سامانه با همکاری شرکت پرگون طراحی و به مرحله تولید رسیده است.
حجت الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان در مراسم رونمایی از این سامانه که در تاریخ 1394/12/16 برگزار شد اظهار داشت: این سامانه یک سیستم تعاملی هوشمند بین گروه‌های تألیف، روسای گروه‌های تحلیل محتوای استانی، دبیرخانه‌های کشوری دروس و دبیران مشارکت کننده در فرایند اعتبار سنجی به موازات تألیف کتاب‌های درسی و دیگر اجزای بسته‌های آموزشی است.
با راه‌اندازی این سامانه برای اولین بار فرصت بسیار مغتنمی فراهم می‌شود تا به موازات تألیف کتب درسی، اعتبار سنجی آن نیز انجام شود و نتایج آن در اختیار گروه‌های تألیف قرار گیرد.
معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به جدیدالتألیف بودن کتاب‌های درسی پایه دهم، اعتبارسنجی آن را در اولویت دانست و افزود: ظرفیت‌های پیش‌بینی شده در این سامانه به گونه‌ای است که رویکرد تألیف مشارکتی و چند تألیفی را که از سیاست‌های اساسی وزارت آموزش و پرورش در سند تحول و برنامه درسی ملی است، محقق می‌سازد.
مهندس باهو مشاور فناوری رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نیز در این مراسم با ارائه توضیحاتی گفت: تمام صاحب‌نظران به ویژه همکاران در گروه‌های تحلیل محتوای استانی و معلمان می‌توانند با ورود به سامانه اعتباربخشی کتب در سایت‌هایwww.etebarsanji.irtextbook.ir و www.etebarsanji.org همزمان در این فرایند شرکت کنند.
تاریخ درج:1394/12/1سامانه ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان کل کشوربرای سال تحصیلی 96-95
شرکت پرگون مجری سامانه نام نویسی آزمون ورودی استعدادهای درخشان
به منظور شناسايي و جذب دانش آموزان صاحب استعداد برتر جهت ادامه تحصيل در دبيرستانهاي استعدادهاي درخشان و در راستای سياستهاي اصولي وزارت و مصوبات شوراي عالي آموزش و پرورش، آزمون ورودی دبيرستانهاي دوره اول و دوم متوسطه استعدادهای درخشان برای سال تحصيلي 96-1395 برگزار مي شود.

مهلت ثبت نام، زمان توزيع كارت و تاريخ برگزاري آزمون:


 • ثبت نام داوطلبان آزمون ورودي پايه هفتم و پايه دهم مدارس استعدادهاي درخشان، از روز شنبه مورخ 1394/12/8 تا تاريخ 1394/12/20 انجام خواهد شد.
  • تبصره 1: تمامي مراحل ثبت نام، صدور كارت ورود به جلسه و اعلام نتيجه آزمون، به صورت اينترنتي خواهد بود. در نتيجه، همه مراحل به شيوه غيرحضوري توسط داوطلبان انجام خواهد شد و مدارس محل تحصيل داوطلبان در اين خصوص مسئوليتي نخواهند داشت.
  • تبصرة 2: مشخصات و ظرفيت پذيرش مدارس استعدادهای درخشان سراسر كشور، در هنگام ثبت نام قابل دريافت و مشاهده خواهد بود.
  • تبصرة 3: ضوابط ثبت نام و شركت دانش آموزان پايه نهم مدارس استعدادهاي درخشان بر اساس بخشنامه شماره 104/189377 مورخ 1394/9/17 خواهد بود. لذا، تنها آن دسته از دانش آموزان پايه نهم مدارس استعدادهاي درخشان كه بر اساس بخشنامه مذكور از شركت در آزمون معاف نيستند، ميتوانند در آزمون ثبت نام و شركت نمايند. ساير دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهاي درخشان مجاز به شركت در آزمون نمي باشند.
 • كارت ورود به جلسه آزمون (شامل نام و نام خانوادگی و ساير مشخّصات فردي، مدارس استعدادهای درخشان انتخاب شده به ترتيب اولويت و عكس هر داوطلب)، از ده روز قبل از تاريخ برگزاري آزمون، به همراه نشانی دقيق حوزه امتحاني، از طريق پايگاه اينترنتی www.sanaad.medu.ir در اختيار داوطلبان قرار ميگيرد.
  تبصره: شركت داوطلبان در جلسة آزمون، بدون ارائة كارت ورود به جلسه، اكيداً ممنوع است.
 • آزمون ورودي پايه هفتم مدارس استعدادهاي درخشان، رأس ساعت 9 صبح روز پنجشنبه مورخ 1395/2/23 در سراسر كشور به صورت همزمان برگزار خواهد شد.
 • آزمون ورودي پايه دهم دبيرستانهای استعدادهای درخشان، رأس ساعت 9 صبح روز جمعه مورخ 1395/02/24 در سراسر كشور به صورت همزمان برگزار خواهد شد.

تاریخ درج:1394/11/1 ثبت نام آزمون المپیادهای علمی 95-94
ایجاد انگیزه و علاقه در دانش آموزان و شناسایی دانش آموزان مستعد و حمایت و هدایت آنها، از اهداف مشترک وزارت آموزش و پرورش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. یکی از راهکارهای تحقق این اهداف، برگزاری المپیادهای علمی دانش آموزی است. امسال نیز همانند سال های قبل شرکت پرگون مجری سامانه نام نویسی المپیادهای علمی دانش آموزی می باشد.
زمان ثبت نام از روز شنبه 19 دی ماه 1394 آغاز و تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه 30 دی ماه 1394 ادامه خواهد داشت و این مدت قابل تمدید نیست. لازم به ذکر است هزینه ثبت نام برای هر فرد 205000 ریال می باشد.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سامانه نام نویسی الکترونیکی دانش آموزان وزارت آموزش و پرورش به آدرس www.sanaad.medu.ir مراجعه نمایند.
تاریخ درج:1394/3/1خرید کتاب های درسی اینترنتی می شود / آغاز به کار سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی
در راستای توسعه دولت الکترونیک و اجرای ماده 19 بند 14 برنامه توسعه پنجم و بند 6 سند تحول بنیادی آموزش و پرورش و با هدف سهولت دسترسی دانش آموزان به مواد آموزشی، نظارت مستقیم در امر توزیع، تولید مواد آموزشی به میزان مورد نیاز و جلوگیری از اتلاف منابع، از سال تحصیلی 95-94 فرآیند فروش و توزیع کتاب های درسی و سایر مواد آموزشی به صورت الکترونیکی انجام شد. طراحی، تولید و اجرای سامانه مذکور با توجه به تولید و اجرای موفق دیگر سامانه های بزرگ وزارت آموزش و پرورش مانند سامانه نام نویسی الکترونیکی دانش آموزان و سامانه مدارس شاهد از ابتدای سال 1394 به شرکت سامانه گسترش پرگون سپرده شد. شایان ذکر است که در سال 1394 مقرر شد فروش کتاب های درسی دانش آموزان ابتدایی شهر تهران و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی کل کشور از طریق این سامانه انجام گیرد و از سال 1395 فروش کتاب های درسی در تمام مقاطع در کل کشور اجرایی خواهد شد. این سامانه با توجه به اتصال به سامانه دانش آموزی، اطلاعات دانش آموزان را دریافت و آنها را شناسایی نموده و با توجه به بانک اطلاعاتی خود در خصوص انواع کتاب ها و مواد آموزشی قابل ارائه، اقلام آموزشی را با توجه به اطلاعات ثبت نامی دانش آموز برای او اختصاص می دهد. هر دانش آموز با استفاده از این سامانه می تواند پس از انجام ثبت نام در مدرسه و ثبت در سامانه دانش آموزی اقدام به سفارش کتاب های درسی خود نماید . هر دانش آموز پس از ثبت سفارش می تواند هزینه کتاب های خود را به صورت انلاین با توجه به درگاههای پرداخت بانکی پرداخت نماید. قابل ذکر است کتاب های درسی در زمان توزیع کتاب ها به مدرسه محل تحصیل دانش آموز برای تحویل به وی ارسال خواهند شد. علاوه بر ثبت سفارش و ارائه گزارشات کلان و ریز این سیستم مدیریت توزیع کتاب ها و مواد آموزشی را نیز تحت پوشش خود قرار خواهد داد. سامانه فوق الذکر در آدرس اینترنتی www.irtextbook.ir قابل دسترس عموم دانش آموزان می باشد
تاریخ درج:1394/3/1 ثبت نام دانش آموزان در مدارس شاهد آغاز شد / راه اندازی سامانه جامع امور شاهد و ایثارگران
با توجه به اینکه مدارس شاهد و ایثارگران دارای فرایندها و ویژگیهای خاصی می باشند، و همچنین لازم است که اداره کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش ابزار مناسب جهت مدیریت و راهبری یکپارچه کلیه امور مربوطه را در راستای ارائه خدمات مناسب و متناسب دراختیار داشته باشد؛ سامانه یکپارچه و جامعی با عنوان سامانه جامع مدارس شاهد و ایثارگران در دست طراحی، تولید، پیاده سازی و اجرا می باشد. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است که سامانه مذکور از ابتدای اردیبهشت ماه 1394 به صورت آزمایشی در استانهای انتخاب شده به اجرا درآمده و پس از آن در کلیه استانهای کشور مورد بهره برداری قرار گیرد. قابل ذکر است سامانه یادشده در آدرس اینترنتی زیر قابل دسترس است. www.sajaa.ir
تاریخ درج:1393/11/1ثبت نام شرکت کنندگان مرحله اول آزمون المپیادهای علمی سال 94-93
با توجه به اینکه سال های گذشته ثبت نام شرکت کنندگان آزمون های المپیادهای علمی از طریق سامانه سناد انجام پذیرفته، امسال نیز ثبت نام این آزمون به شیوه ی سالهای قبل از طریق سامانه سناد توسط مدارس و دانش آموزان قابل انجام خواهد بود. طبق برنامه ریزی های اولیه صورت گرفته، قرار است که ثبت نام برای متقاضیان این آزمون از تاریخ بیستم دی ماه 1393 در سامانه فعال شود.
تاریخ درج:1393/11/1برگزاری آزمون پیشرفت تحصیلی مدارس سمپاد سال 94-93
شرکت پرگون، به عنوان مجری خدمات ماشینی و تصحیح آزمون های پیشرفت تحصیلی مدارس سمپاد برای سال تحصیلی 93-94 انتخاب شد. با توجه به اینکه قرارداد انجام کلیه خدمات مربوط به این آزمون غیر از طراحی سئوال و چاپ دفترچه سئوالات با شرکت پژوهش و نوآوری صنایع آموزشی منعقد گردیده است، آن شرکت به صورت داخلی ، این امر را به شرکت پرگون واگذار نمود. لذا موارد زیر برای مرحله اول و دوم آزمون پیشرفت تحصیلی در سال جاری توسط شرکت پرگون انجام خواهد شد.
 • تهیه و چاپ و شخصی سازی پاسخنامه های آزمون
 • تهیه و ارسال اقلام پیش از آزمون مانند، کارت ورود به جلسه، برچسب صندلی، لیست شرکت کنندگان
 • اسکن ، قرائت و تصحیح پاسخنامه
 • استخراج نتایج آزمون از قبیل کارنامه دانش آموز، لیست های مادر مدرسه، منطقه، استان و ستاد و سایر لیست ها و گزارش های تحلیلی نتایج و سئوالات
شایان ذکر است آزمون پیشرفت تحصیلی سال جاری مدارس سمپاد در پایه های هفتم، هشتم متوسطه دوره اول و پایه اول متوسطه عمومی و پایه دوم متوسطه نظری رشته های ریاضی، تجربی و انسانی برگزار خواهد شد. طبق آمارهای اولیه بدست آمده تعداد شرکت کنندگان در هر مرحله از این آزمون بیش از 107500 نفر بوده و اولین مرحله ی آزمون در تاریخ هفتم بهمن ماه برگزار خواهد شد.
فهرست اخبار